Урок
 

.....Тема: FOOD and DRINKS. EAT the RIGHT FOOD.

.....Мета: формувати вміння спілкуватися; ввести нові слова до теми та опрацювати текст за темою; розвивати навички пошукової роботи; створити умови для подолання психологічного та мовного бар’єрів; створити на уроці атмосферу зацікавленості, співпраці; розвивати пізнавальні інтереси.
.....Обладнання: підручник, нова лексика на дошці.
.....Тип уроку: урок формування мовленнєвих умінь та навичок.

ХІД УРОКУ
.....1. Етап орієнтації.
.....Позитивна установка на роботу.
How do you feel today?
Fine,O.K.
So-so
Tired
Awful
Sad
Bad
I don”t know.
Why is this morning good (bad) for you?
What wonderful and surprising things have you seen on your way to school?
What pleasant words have you heard or said to your nearest and dearest?
Мотивація подальшої діяльності вчителем: повідомлення про місце цього заняття в загальному курсі ; опора на особистий досвід учнів.
You are all in high mood today. Does our health influence our mood? Yes ,it does. What should we do to be healthy? Do we eat the right food to be healthy? Yes, we do.
.....2.Визначення мети.
We shall talk about the right food today at the lesson. We shall learn new words and use them in our conversation. We shall develop your listening, speaking, reading and writing skills. We shall work in pairs.
.....3.Етап проектування.
Введення та опрацювання лексичних одиниць(способом семантизації). Good health is about wealth. .....Dairy products
Bones
Cornflakes
Important
Eyes
Skin
Hair
.....4.Фонетична зарядка.
Some of us like brown bread.
Some of us like white.
Some of us eat a lot of meat.
Some don”t think it”s right.
Some of us like apples.
Some drink juice at night.
Some of us eat many sweets
Some don”t think it”s right.
.....5.Етап організації виконання плану діяльності.
Work pairs. Ex.1 p.60. Talk about the pictures. Decide on a healthy diet for yourself. Use the example.
-What food do you like to eat? -I like to eat tasty things, but I know that our diet must contain all the things we need, such as vitamins and minerals. That is why I try to keep to a healthy diet. I eat fruit, vegetables and dairy products every day.
Reading. Ex. 2 p. 60.
a)Pre-reading activity.
New words on the blackboard with Ukrainian translations.
Either
Cornflakes
Bones
Important
Wealth.
b) While-reading activity.
Read and translate the text.
c) Post-reading activity.
Say why it is important to eat different kinds of food.
Work in pairs. Take turns to ask and answer the questions. Ex. 3 p. 60, 61.
.....5.Етап контрольно-оціночний.
Обговорення результатів роботи.
What have we done today?
What activity do you like best of all?
Підбиття підсумків.
Оцінювання.
Home-work.
1 Ex. 2 p.60(to read and translate).
2 Ex.3 p.60,61(to answer the questions)
3 Make up the story «I eat the right food».


 

 


 

 

 



  про школу | історія школи | наші учні | наші випускники | наші вчителі | новини | фотогалерея | гостьова книга
про школу історія школи наші учні наші випускники наші вчителі новини школи фотогалерея виховна робота методична скарбниця      адміністративна робота оголошення веб-камера радіо відео тв головна сторінка карта сайту контактна інформація автор сайту друк сторінки тв відео радіо веб-камера оголошення інші ресурси головна сторінка карта сайту контактна інформація додаткова інформація друк сторінки про школу історія школи наші учні наші випускники наші вчителі новини школи фотогалерея привіти вчителям гостьова книга
 
 
Як ви відноситеся до запровадження зовнішнього незалежного оцінювання?










 
випадкове фото:


 
Используются технологии uCoz